Archiwum miesiąca: Sierpień 2014

Pożyczki

Każdy z nas coś kiedyś pożyczył, czyli każdy z nas był w sytuacji, że musiał coś oddać, ale również każdy z nas był tym pożyczającym i czekał na oddanie, na spłacenie długu. Tak to już jest w naszym życiu, że często opieramy je na pożyczkach. Czy to szklanka cukru od sąsiadki, czy też podwiezienie dziecka koleżanki do szkoły. Dług to nie tylko pieniądze, to często coś, czego nie da określić się za pomocą żadnej miary. Jednak najtrudniej, często najtrudniej, spłacić właśnie ten dług materialny, bo zawsze znajdzie się coś innego, coś, na co trzeba wydać pieniądze.

Czasem pożyczki są na czas nieokreślony, jednak to te od przyjaciół, bank już nie jest tak miły, gdy nie spłacamy rat w terminie. Kolejna niezapłacone rata nas pogrąża, jeśli nie będziemy spłacać pożyczki, którą zaciągnęliśmy, prędzej czy później będziemy mieli na głowie indykatora, który w inny sposób będzie starał się wyegzekwować od nas pieniądze. Tak, więc jeśli chcemy zapożyczyć się w banku musimy mieć pewność, że choćby waliło się i paliło to my będziemy mieli środki na spłacanie owego kredytu.

Pieniądze

15W jednaj piosence pewien zespół śpiewał ‘pieniądze jednak to nie wszystko, choć na nich twardo stoi świat’. I chociaż może pieniądze to nie wszystko to ta druga część jest równie prawdziwa. Skoro świat pieniądzem stoi to jak przeciętny Polak ma w tym świecie bez grosza przy duszy funkcjonować. Politycy nawołują ‘nie wyjeżdżajcie, nie emigrujcie, pracujcie w Polsce’, za co ja się pytam za marne tysiąc złotych, z których trzeba opłacić mieszkanie, kupić jedzenie? Zastanawia mnie jak by przeżył jeden miesiąc polityk za naszą średnią krajową, nie byłby w stanie normalnie funkcjonować.

A wyobraźmy sobie sytuacje, że dostaje nie średnia krajową a jedną z niższych emerytur Polaka i za to ma przeżyć wraz z rodziną. Gdyby coś takiego przeżył którykolwiek z polityków to zapewne zmieniłby spojrzenie na protesty zwykłych ludzi. Nikt z nas nie chce kokosów, ani gwiazdki z nieba, każdy chce być godnie wynagradzany za swoją pracę. Niektóre grupy właśnie ze strachu o swoje finanse nie protestują, bo wiedzą, że jeśli nie przyjdą do pracy to zostaną albo zwolnieni, albo nie dostaną wypłaty.

Finanse

Finanse naszego państwa to jedna wielka dziura, jednak rząd uśmiecha się do niej i mówi ‘zawsze może być gorzej’. Później stara się znaleźć jakieś rozwiązanie. I przeważnie trafia w najbiedniejszych. Niestety nie potrafimy wyprowadzić naszej gospodarki na prostą. Dlaczego? Jest to związane ze złym zarządzaniem dobrami, które posiadamy. Polska to kraj bogaty w różnego rodzaju złoża mineralne ich wykorzystanie mogłoby przynieść państwu niebagatelne zyski. Mamy dostęp do morza, ale mamy tez góry, mamy niezliczona ilość jezior.

Moglibyśmy przy dobrej polityce turystycznej niesamowicie ożywić nasz kraj i sprawić, że stalibyśmy się mekką dla turystów. Jednak nie robimy nic w tym kierunku. Mamy możliwości, które wzbogaciłyby nasz budżet, jednak z nich nie korzystamy. I znowu chciałoby się zadać pytanie:, dlaczego? Odpowiedź jest prosta, bo ciężko ludziom tym na stanowiskach zrozumieć, że trzeba zainwestować i poczekać na zyski, nie ma nic od razu. Jednak Ci, którzy rządzą teraz chcą jak najlepiej dla siebie w danej chwili, nie myślą o ojczyźnie tylko o swoim wygodnictwie, dlatego jest jak jest, bez zmian od wielu lat.

Kredyty

29Jeśli brakuje nam pieniędzy i jesteśmy w sytuacji patowej zastanawiamy się nad wzięciem kredytu. Banki oferują całą gamę ofert związanych z kredytami. Jeśli więc chcemy wziąć kredyt nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie z doradcą, który przyjedzie do nas do domu, żeby przedstawić ofertę kredytową naszego banku. Jest tez możliwość zadzwonienia po kredyt, to już nie bank, ale mimo wszystko pieniądze, które dostajemy są naszymi pieniędzmi, a później ich spłatę umożliwia nam pan/pani, którzy pukają, co tydzień do naszych drzwi, by otrzymać ratę.

Kredyty dają nam możliwość rozwiązania naszych finansowych problemów, oczywiście jest to chwilowe rozwiązanie, gaszenie jednodniowych pożarów, bo ogień nadal będzie płonął, tylko w inny sposób. Jeśli jednak nie widzimy innej możliwości uratowania swojego budżetu to porządnie się zastanówmy, który kredyt będzie najlepszy w naszej sytuacji. Pamiętajmy, że kredyt kredytowi nie jest równy, a spłacanie kredytu musi być realne.

Leasing

Nie każdego stać na kupno koparki, czy samochodu firmowego, dlatego istnieją firmy leasingowe, które zajmują się dzierżawą różnego rodzaju sprzętów. Niektóre firmy leasingowe wypożyczają samochody dostawcze, inne mają samochody osobowe dla firm, a jeszcze inne wypożyczają sprzęt ciężki: koparki, walce. Wiadomo, że taka forma współpracy w wielu przypadkach jest jedyna opcją dla firmy, która potrzebuje służbowych samochodów. Jednak zakup samochodu to betka w porównaniu z na przykład kupnem takiej koparki.

Zakup tak drogiego sprzętu jest nieopłacalny, zwłaszcza, gdy nie można go ciągle wykorzystywać. Owszem czasem niektóre firmy kupują tak drogi sprzęt jednak później tez bawią się w ‘cichy’ leasing, wypożyczają koparkę czy tez inny sprzęt za opłatą. Czasem wpisują to w faktury, a czasem po prostu robią to w ramach koleżeńskiej odpłatnej usługi. Leasing to bardzo dobra forma zarobku dla profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Takie firmy można spokojnie wpisać w powiedzenie, że ‘wilk jest syty i owca jest cała’, to idealnie obrazuje współpracę owych firm z ich klientami.