Archiwum miesiąca: Wrzesień 2014

Finanse

6Każdy z nas musi zarządzać swoim czasem, swoim życiem a co za tym idzie również swoimi pieniędzmi. Pieniądze to podstawowy czynnik, który warunkuje nasze możliwości we współczesnym świecie. Jeśli nasze finanse są wystarczające, to powinniśmy pomyśleć o oszczędzaniu. Oszczędzać może każdy wystarczy, że znajdziemy odpowiedni sposób do środków, które posiadamy. Dobrze ulokowane pieniądze to skarb, który będzie procentował przez całe nasze życie.

Oszczędzać powinien każdy i młodszy i ten trochę starszy. Banki oferują różnego rodzaju konta oszczędnościowe, lokaty, dzięki którym nasze pieniądze same się pomnażają. Jednak prawda jest tak, że aby nasze pieniądze naprawdę się pomnażały musimy sporo wpłacić na takie konto oszczędnościowe. Jednak, jeśli nie mamy zbyt dużo środków możemy pomyśleć o oszczędzaniu na własną rękę, albo o lokowaniu pieniędzy w akcje. Jednak musimy albo się na tym znać albo poprosić kogoś zaufanego o dobrą radę. Sposób na bezpieczeństwo finansowe to przede wszystkim oszczędności, więc nie pozostaje nam nic innego jak zacząć odkładać pieniądze na czarną godzinę.

Finansowe ruchy

Jeśli myślimy o jakimś dużym roku w naszym życiu, zwłaszcza, jeśli ten krok jest związany z naszymi pieniędzmi powinniśmy przed jego postawieniem udać się do analityka finansowego, który pokaże nam plusy i minusy danego pomysłu. Oczywiście każdemu się wydaje, że jego pomysł na życie, jego sposób na pomnożenie swoich pieniędzy jest najlepszy, jednak, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, powinniśmy właśnie fachowcom zawierzyć. Jeśli mamy zamiar na przykład wziąć kredyt, którego część ma nam procentować na koncie oszczędnościowym dowiedzmy się czy pomysł wzięcia kredytu jest w naszej sytuacji naprawdę konieczny, czy może powinniśmy jeszcze się wstrzymać.

Dowiedzmy się, w jakiej walucie będzie owy kredyt najlepiej wziąć i dowiedzmy się, jakie są inne sposoby na podreperowanie naszego budżetu i przy okazji na stworzenie jakiś oszczędności. Analityk finansowy doskonale wie, co jest potrzebne w życiu a bez czego można się obejść i w dodatku potrafi świetnie to wytłumaczyć. Jeśli więc będziemy chcieli robić jakieś drastyczne ruchy, które wiążą się z naszymi finansami to powinniśmy również pamiętać o tym, aby ‘zasięgnąć języka’ u specjalistów, czy to doradcy w banku, czy prywatnie u analityka finansowego.

Kredyt w piętnaście

8Kredyty w piętnaście minut, kredyty, które możemy załatwić przez telefon to niesamowicie kosztowne sprawy. Mianowicie oprocentowanie takiego rodzaju kredytów jest niesamowicie duże, dlatego jeśli możemy pozwolić sobie na inny kredyt, możemy załatwić więcej formalności to naprawdę warto. Taki zwykły kredyt ze wszystkimi ‘papierami’ na taką samą kwotę, co ‘szybki’ kredyt to zdecydowanie mniejsze raty do spłacania, mniejsze oprocentowanie. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta, skoro bank ma poświadczenie z naszej pracy, ma też większą pewność, że kredyt będzie spłacany w terminie, nie musi się dodatkowo zabezpieczać. Oczywiście wszytko jest dla ludzi, te kredyty w kilka chwil, czy też na telefon zostały stworzone dla ludzi. Jednak są one stworzone z myślę o tych, którym naprawdę pali się grunt pod stopami. Jeśli nie jesteśmy w sytuacji patowej powinniśmy się wstrzymać z braniem na swoje barki takiego ciężaru. Oczywiście być może chwilowo podreperujemy nasze finanse, jednak to chwilowa poprawa, na dłuższą metę da więcej szkód niż pozytywów.

Kontrolowanie finansów

Kto z nas nie chciałaby mieć skarbca z fortuną niczym, sknerus McKwacz, kto nie chciałby zarządzać fortuną? Każdy chciałby mieć majątek, dzięki któremu po pierwsze można byłoby godnie żyć, a po drugie spełniać swoje marzenia. Jednak niektórym owy majątek przeciekłby przez palce i po kilku latach nie byłoby ich stać nawet na kromkę chleba z masłem. Inni natomiast umierając przekazaliby taki sam majątek swoim potomnym. I to wcale nie dla tego, że nic nie robili, tylko, dlatego, że poza przyjemnościami starali się również pewną część owego skarbu pomnożyć. Kontrolowanie codziennych finansów również nie jest proste.

Niektórym nigdy nie starcza pieniędzy, inni zawsze trzydziestego mają jeszcze na piwo. Zaraz odezwie się ktoś i powie, że po prostu ten, który ma na piwo dostaje po prostu większą wypłatę. Jednak wcale tak być nie musi. Prawda jest tak, że jedni potrafią gospodarować swoimi pieniędzmi, a drugich pieniądze jakoś się nie trzymają. Dużo zależy od tego jak w ich rodzinnych domach dysponowano pieniędzmi. Jeśli mieli skąd czerpać dobre wzorce, to zapewne sami dadzą sobie radę w życiu ze swoimi finansami. Jednak, jeśli tak nie było to muszą się nauczyć dzierżyć swoje pieniądze w dłoni w taki sposób, by móc normalnie żyć.

Jak żyć

3Jak żyć, gdy tak naprawdę nie znamy swojej przyszłości? Owszem nikt nie chce wiedzieć w wieku ilu lat zostanie dziadkiem, kiedy zmieni samochód i tym podobnych rzeczy. Jednak każdy chciałby mieć pewność, że gdy nadejdą czasy jego emerytury, to państwo ową emeryturę mu wypłaci. Jednak w dzisiejszych czasach nie ma nic pewnego. Nie wiemy już, dokąd będą szły nasze pieniądze, które to niby odkładamy na przyszłość. I choć wiemy, że z naszych pieniędzy, żyją obecni emeryci, to nie mamy już pewności, czy znajdą się tacy, którzy będą w pewien sposób łożyć na nas.

Finanse naszego państwa są delikatnie mówiąc pogmatwane. Niestety nie wiemy już nic, niby każdy stara nam się coś wytłumaczyć, a tak naprawdę każdy mówi jakby do siebie, żeby utwierdzić się w swoim przekonaniu. Strach o przyszłość sprawia, że nasze często już siwe włosy, siwieją jeszcze bardziej. Widząc obecnych emerytów, liczyliśmy na to, że jeśli zajdzie potrzeba wykupu jakiś leków, to nas akurat będzie na to stać. Niestety, ludzie starsi są szanowani przez większość młodzieży, bo w Polsce wychowuje się nas w szacunku do ludzi starszych, dlaczego więc rząd z szacunku i poczucia obowiązku nie jest w stanie pomóc normalnie funkcjonować emerytom?